Živá pôda

O živote mikrobiómu v pôde a v našom čreve vieme málo a to, čo vieme je fascinujúce s ďalekosiahlym dopadom. Je tomu tak už dávno, o čom svedčí výrok Leonarda da Vinciho (1452 – 1519): „Vieme viac o pohybe nebeských telies ako o pôde pod našimi nohami.“

Od čias Leonarda Da Vinciho sme sa naučili veľa o chemicko-fyzikálnych vlastnostiach pôdy ale o jej mikrobiologických kvalitách sa rovnako ako o črevnom mikrobióme dozvedáme viac až v posledných desaťročiach. Je to spôsobené hlavne tým, že mikrobióm pôdy sa tradične pozoroval kultiváciou v petri miskách v laboratóriu, čo umožnilo sledovať len malý zlomok skutočnej diverzity v pôde v prírode. Pokrok v optickej mikroskopii a DNA sekvenovaní umožnil skúmať mikrobióm tak, ako je zastúpený v ozajstnej živej pôde alebo v našom čreve a na rôznych povrchoch nášho tela.

Naučili sme sa o obmedzeniach antibiotík a dôležitosti probiotík a vlákniny v strave. Tak, ako je prísun probiotík a vlákniny dôležitý pre naše zdravie, tak je dôležitý aj pre zdravie pôdy, rastlín a cez stravu pre náš črevný mikrobióm a naše zdravie.

Pôdny mikrobióm je ale rovnako dôležitý pre zdravé životné prostredie a zdravie našej planéty. Vďaka nemu má pôda štruktúru, vie zadržiavať a filtrovať vodu, syntetizovať a zadržiavať živiny, odbúravať toxíny, viazať uhlík v pôde, atď. V neposlednom rade, okrem zdravia a životného prostredia, má živá pôda dopad na hospodárenie s pôdou, pretože na zregenerovanej pôde dosiahneme s nižšími nákladmi väčšiu úrodu, či už v záhradke alebo v poľnohospodárstve. Preto skúsený záhradkár nedá dopustiť na kvalitný kompost.

Kľúčovou otázkou je: Ako kompostovať? Akým spôsobom a ako rýchlo vieme zregenerovať degradovanú pôdu? Odpoveďou na túto a ďaľšie otázky ako aj šíreniu povedomia o pôde sa venuje výskumné občianske združenie PedaVita OZ.

PedaVita OZ, M.R. Štefánika 260/30, 92041 Leopoldov, IČO 53025008, pedavitaoz@gmail.com, +421-917-454497